Jak wstrzymać aktualizację w Windows 10?

Posted by in Blog

Ze względu na dużą ilość aktualizacji wydawanych przez Microsoft zdarza się, że część poprawek może powodować niezamierzone efekty i wpływać negatywnie na działanie systemu lub zawieszanie komputera, zazwyczaj kolejne aktualizacje naprawiają te błędy, dlatego czasami wskazane jest wstrzymanie aktualizacji do czasu wydania poprawek.

Poniżej przedstawię 2 sposoby na przesunięcie aktualizacji automatycznych lub ich wstrzymanie w systemie Windows 10 Home i Pro.

1. Wstrzymanie aktualizacji i ich przesunięcie w czasie

Za pomocą tej metody możemy szybko wstrzymać aktualizację gotowych do instalacji nawet w sytuacji, gdy widzimy opcję przy zamykaniu komputera 'Zamknij i zaktualizuj’. Aby to zrobić naciskamy przycisk start i wybieramy ikonę kółka zębatego ustawienia. Na dole ustawień odszukujemy menu 'Aktualizacja i zabezpieczenia’

ikona, której szukamy

Po naciśnięciu przycisku pauzy, bieżąca instalacja aktualizacji zostanie wstrzymana na kolejne 7 dni, jeśli chcemy wstrzymać na okres dłuższy niż tydzień, przechodzimy do menu Opcje zaawansowane

W menu tym dostępna jest opcja Wstrzymaj aktualizację, gdzie sami możemy określić datę, do której aktualizację nie będą instalowane, maksymalnie może to być 35 dni.

opcja wstrzymania aktualizacji do wybranej daty

2. Wyłączenie aktualizacji automatycznych w systemie

Aby wyłączyć aktualizacje w systemie należy przejść do usług systemu, najłatwiej zrobić to naciskając prawy przycisk myszy na menu start i wybrać zarządzanie komputerem a potem Usługi i aplikacje > usługi (druga opcja to nacisnąć WIN+R i uruchomić polecenie services.msc)

przejście do menu usługi

Będąc w menu usługi odnajdujemy 'Windows update’, usługa ta domyślnie będzie uruchomiona, po kliknięciu na nią możliwe jest jej zatrzymanie. Aby wyłączyć całkowicie, należy zmienić pole 'Typ uruchomienia’ na 'Wyłączony’ i zatwierdzić. Jeśli pojawi się konieczność ponownego uruchomienia usługi, należy wykonać powyższe czynności w odwrotnej kolejności zmieniając 'Typ uruchomienia’ na 'Automatyczny’ a po zastosowaniu zmian uruchomić usługę.

lista usług oraz status uruchomienia