Jak odinstalować aktualizację w Windows 10?

Posted by in Blog

Czasami po aktualizacji systemu okazuję się, że coś co działało wcześniej nagle nie funkcjonuje poprawnie. W takiej sytuacji pomocne może być odinstalowanie ostatnich aktualizacji i zaczekanie do wydania poprawki. Jak wstrzymać aktualizację pisałem w poście Jak wstrzymać aktualizację w Windows 10?

W tym wpisie opiszę jak odinstalować aktualizację, gdy już została zainstalowana, najpierw jednak drobna uwaga, nie wszystkie aktualizację są możliwe do odinstalowania tą metodą, jest tak w przypadku dużych aktualizacji systemu zmieniających wersje, w takim wypadku należy skorzystać z funkcji przywracania systemu (będzie o tym osobny wpis).

Zainstalowała się aktualizacja przy wyłączeniu komputera, jak ją usunąć?

Aby odinstalować aktualizację naciskamy prawy przycisk na menu start i wybieramy Aplikacje i funkcje, a potem w nowym oknie Programy i funkcje

lokalizacja menu Aplikacje i funkcje

W nowym oknie po lewej stronie widoczne będzie menu 'Wyświetl zainstalowane aktualizacje’, po jego wybraniu pokaże się lista aktualizacji oraz data ich instalacji. Po podświetleniu aktualizacji pojawia się przycisk 'Odinstaluj’, jeśli przycisk się nie pojawia, może to oznaczać, że aktualizacje tego typu jest oznaczona jako permanentna, jest tak np. w przypadku 'dużych’ aktualizacji zmieniających wersje Windows. Odinstalowanie takich aktualizacji jest możliwe z menu 'Odzyskiwanie’ w Ustawieniach komputera.

lista zainstalowanych aktualizacji

Jeśli po odinstalowaniu ostatnich aktualizacji okaże się, że system nadal nie działa w sposób z przed instalacji należy ponownie wejść do listy zainstalowanych aktualizacji, ponieważ mogą się tam pojawić aktualizacje, które wcześniej nie były widoczne, jest tak np. w przypadku aktualizacji KB5005565 powodującej problemy z drukowaniem w sieci, o którym pisałem tutaj.